اخبار روزاقتصاد و مسکنسیاسی و اجتماعی

قرداد ۲۵ساله ایران و چین چیست!؟

سلام البته به دولتی که برجام را تو پاچه مردم کرده باید شک کرد مومن نباید از یک سوراخ دوباره گزیده شود ولی تا آنجایی که من مطالعه کردم و اسنادش را هم آوردم …. ظاهرا از برجام خیلی بهتر است… ولی باید مواظب این دولت و امضای تعهدات آن بود….

 

یازده سوال ساده از مخالفان قرارداد ایران با چین

۱⃣ از کجا شنیدید قرار هست جزیره کیش به چین واگذار شود؟

۲⃣ آیا فقط یک بار متن قرارداد را مطالعه نموده اید؟

۳⃣ آیا فقط یک بار کلمه جزیره کیش را در کل متن این قرارداد مشاهده نموده اید؟

۴⃣ آیا فقط یک بار کلمه حضور ۵ هزار نیروی نظامی چین را در کل متن این قرار داد را دیده اید؟

۵⃣ آیا میدانید اولین بار واگذاری جزیره کیش و همچنین حضور ۵٠٠٠ نیروی نظامی چینی در ایران توسط سلطنت طلب ها و سایت وزارت خارجه امریکا که چندی پیش وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود: آن قدر ایرانی ها را باید گرسنگی بدهیم تا به پای میز مذاکره بیایند!! تا وضعیت اقتصادی ایران را از این هم که هست، بدتر کنند، مطرح شد؟

۶⃣ همان روحانی و ظریف برجام این قرارداد را بسته اند، پس چرا زیر برجام رقصیدید ولی اکنون داغدار این قراردادید؟

۷⃣ در برجام، قرارداد…

 

از رقاصان دیروز تا ایران دوستان امروز!

‏بدبختی یعنی اینکه کسانی که برای ۲۰۰ صفحه متن انگلیسی برجام که هرگز نخواندند پایکوبی کردند و جشن خیابانی گرفتن، الان برای ۱۶ صفحه قرارداد با چین که فارسی نوشته شده و الان بازهم نخواندند فریاد وا ایرانا سر دادند.

حواسمان باشد در دام مغالطه «توسل به احساسات» برای فریب افکار عمومی قرار نگیرم.
______

 

 راستی آزمایی مخالفان تجارت با چین

🔸یک طیف شناخته شده، “تفامه نامه” و “سند همکاری” با دولت چین را به “قرارداد” تحریف کرده اند. پس از آن هم، چنان بدگویی می کنند که انگار همین ها نبودند برجام را ضرورت و معجزه قرن جا زدند. “صدای آمریکا در توییتر” هم نوشته؛ “قرارداد ایران با چین، ترکمانچای دوم است” (!)
🔸کسی از پشت کوه آمده و بی خبر باشد، احتمالا باید تصور کند چین بوده که توافق برجام را زیر پا گذاشته و باطل اعلام کرده که اینها غیرتی شده اند. چطور می شود قرارداد یکطرفه شده برجام را، در وقت خودش تحسین و تمجید کرده باشند، و یادداشت تفاهم همکاری دوجانبه با چین را که صرفا کلیات است و هنوز به قرارداد و توافقی منتهی نشده، خسارت بخوانند؟!
🔸منطقا معطل آمریکا و اروپا نماندن و گسترش شرکای اقتصادی ایران، غرب و مزدوران آن را عصبانی می کند؛ همان ها که خیال می کردند انقلاب …

http://naserkaveh.com/wp-content/uploads/4_5776247889428744253.pdf

فایل پیش‌نویس مشارکت جامع ایران و چین

 

به نام خدا
یادداشت
” درآمدی بر برنامه همکاری های جامع ۲۵ ساله ایران و چین؛ ده نکته تحلیلی قابل تامل”
نگارش: علی اکبر مرزبان، کارشناس مسایل حقوقی و بین المللی

این روزها همه جا صحبت از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین است که با واکنش های متفاوتی در محافل مختلف و به ویژه میان‌ عامه مردم مواجه شد. بعضی ها خیلی بدبینانه به آن نگریسته و از لفظ فروش کشور، جزیره کیش و ….استفاده می کنند که این برداشت به سرعت در فضای مجازی در حال دست بدست شدن است. بعضی دیگر به ویژه افرادی که کارشناسانه با آن مواجه می شوند، به آن خوشبین هستند و منافاتی با منافع و استقلال ملی نمی دانند. یکی از دلایل نوع نگاه و برداشت بدبینانه می تواتد ناشی از عدم مطالعه دقیق مفاد این سند با حداقل دانش حقوقی باشد.
نگارنده این سطور سند را تورقی زد و با اندک دانش حقوقی و تجربه کاری در سطح بین المللی  آمریکا و انگلیس با ماهیت ما مخالف هستند ولی چین و روسیه با ماهیت ما کاری ندارند دنبال منافع اقتصادی خویشند.

چین هراسی یا ایران ستیزی؟

💢پنج شنبه درباره تفاهم نامه همکاری ایران و چین (و نه قرارداد که وجود خارجی ندارد)، نوشته: “مخاطرات یک قرارداد”!
💢شنبه، تیتر زده “ایران ستیزی، پشت سر چین هراسی”!
🔹نتیجه ای که باید گرفت، این است که روزنامه غربگرا، به پیروی از “صدای آمریکا”، سلطنت طلبان و سازمان منافقین، ایران ستیزی راه انداخته. علت عملیات روانی، ناراحتی غرب از شکست حصار تحریم هاست.
🔸این همان روزنامه ای است که در جواب منتقدان اعتماد به وعده های آمریکا و اروپا تیتر می زد: “امضای کری تضمین است”، “اینک بدون تحریم”، “پیروزی بدون جنگ”، “پرواز بوئینگ در آسمان ایران” و “موگرینی: اروپا پای ایران ایستاده”.
🔹پس از آن هم که برجام را بزک و به مردم قالب کردند و دروغ ها آشکار شد، مدیر همین روزنامه اعتراف کرد “مجبور شدیم برای جا انداختن برجام دروغ بگوییم و اغراق کنیم”!
🔸جا …
مصباحی مقدم: دلبستگی دولت به غرب روشن است/ دیدار نماینده ویژه رهبری با رئیس جمهور چین برای امضای سند راهبردی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

🔹دلبستگی دولت به غرب بسیار روشن است، سند همکاری ۲۵ ساله با چین هم بعد از این است که رهبری پیام خاصی و فرد خاصی را (به چین) فرستادند و با رئیس جمهوری چین گفت‌و‌گو کردند.
🔹رفتار دولتمردان ما گاهی نشانه این است که ما نسبت به ارتباط ویژه با غرب دلبستگی داریم که همین ارتباط ویژه با غرب باعث می‌شود چین از ما حالت رمیدن پیدا کند و سرمایه‌گذاری ای که می‌خواست، انجام ندهد.
🔹تا پیش از این، این عزم در رفتار دولت ما دیده نشد؛ چه نسبت به چین، چه نسبت به روسیه. طبعاً این دو کشور هم تا کشوری با آنان ارتباط راهبردی نداشته باشد، روابطی نخواهند.

 فروش ایران به چین!!!

🔹چرا مردم ما خبرِ دروغین فروش ایران به چین را در این حد وسیع باور کرده اند؟

۱. وضعیت بد معیشتی و ناآرامی روانی
۲. عدم اعتماد به صدا و سیما و رسانه‌های رسمی
۳. عدم اعتماد به سابقه مسولان
۵. قدرت و ظرافت رسانه‌های خارج نشین نظیر #منوتو بی بی سی فارسی
۶. بیان ساده و بی سند در فضای مجازی

🔻از حدود ۵۰ نفر که در مورد سند راهبردی با چین استوری یا پُست گذاشته بودند دو سوال کردم
آیا به متن قرار داد دسترسی داشته و آن را خوانده اید که از این جزییات و اعداد اطلاع دارید؟
به چه زبانی؟
چینی؟
انگلیسی؟
فارسی؟
هیچ کدام پاسخی نداشتند

🔻دومین سوال اینکه آیا مجلس هم این سند را تصویب کرده است؟ چون طبق قانون بعد از مذاکرات دولتی باید به تصویب مجلس و بعد شورای نگهبان برسد.

غالبا میگفتند: حتما یک چیزی هست که همه می‌گویند!

🔻اعتماد بزرگترین

 ‏ناگهان آمریکا که هر روز بر علیه ایران تحریم های جدیدی اضافه میکند تا فشار حداکثری را بیشتر کند نگران پیش نویس سندی میشود که چین مهمترین رقیب اقتصادیش در آن حضور دارد! و آن را شبیه ترکمانچای معرفی میکند.

از سند همکاری ایران و چین اطلاع دقیقی ندارم اما همین اندازه که میبینم آمریکاییها و مزدورانشان نگران شده اند میتوان حدس زد که لابد منافعی بزرگ برای ملت ایران دارد .

در ضمن آنچه که شبیه ترکمنچای و حتی بدتر از آن بود همان برجام است….
▪️اينجانب در مسير مذاكرات سند راهبردي همكاري هاي جامع ٢٥ ساله تهران و پكن حضور داشته ام و باور دارم كه اولا همكاري جمهوري اسلامي ايران و چين راهبردي و در راستاي منافع دو ملت است، ثانيا فضا سازي دشمنان خارجي عليه آن، با هدف قطع همكاري هاي سودمند دو كشور صورت مي گيرد. جهان در حال گذار مهمي است ، به مدد الهي كشور با قدرت و درايت از تروريسم تحريمي همه جانبه دشمن عبور خواهد كرد.

💬 حسین امیر عبداللهیان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن