معارف و اخلاق

وضعیت مردم در محشر

چکار کنیم که در روزمحشر برهنه محشور نشویم ؟

همانروز که از قبرها به سرعت خارج می شوند. گویی به سوی بت ها می دوند، در حالی که چشم هایشان از شرم ووحشت به زیر افتاده وپرده ای از ذلت وخواری آن ها با پوشانده است. این همان روزی که به آن ها وعده داده شده بود” سوره معارج -۴۳
💠”…و در ميان آبهاى سوزان و سايه دودهاى متراكم و آتش زا قرار دارند ،سايه اى كه نه خنك است و نه آرام بخش” واقعه ، ۴۲ ـ ۴۴
💠حضرت على (ع ) حضور مردم در صحنه محشر را چنين توصيف مى كند: “روز قيامت خداوند مردم را از گـورهايشان برمى انـگـيزد، و در حالى كه برهنه هستند. در بيابانى هموار گرد مى آورد. از شدّت شلوغى وازدحام جمعيت از راه رفتن باز مى مانند و به سختى نفس مى كشند. سراپاى آنان را عرق فرا مى گيرد و از شدت ناراحتى فرياد مى زنند واين اولين مرحله از سختي هاى روز قيامت است.بحار الانوار ، ج ۷ ، ص ۱۱۱ (البته طبق بعضى از روايات ، عورت مؤمنان پوشيده است.)

💠 سوال- چکار کنیم که در روزمحشر برهنه محشور نشویم ؟
پاسخ – مسئله ی عریان بودن در محشر و قیامت و نه در برزخ در روایات بسیار زیادی مطرح شده است . در روایتی داریم که یکی از همسران پیامبر همین سوال را از پیامبر اکرم (ص) پرسید . پیغمبر (ص) فرمود: آنجا هر کسی به فکر خود است و وحشت بسیاری وجود دارد . این مسئله آنقدر افراد را از یکدیگر باز می دارد که مانند نظام دنیا چشم چرانی و نگاه وجود ندارد . اما نکته ی مهمتر این است که در روایات داریم که شیعیان و مومنین خالص که ولایت اهل بیت (ع) را دارند مستور هستند . در روایتی از پیامبر اکرم (ص) است که فرمود: شیعیان علی (ع) کسانی هستند که با لباس های سفید در قیامت از قبر ها برانگیخته می شوند . این لباس های سفید یا همان کفن ها است ویا اینکه به قدری نور آنها را فرا گرفته که بدن آنها قابل دیدن نیست . درروایت دیگری از امام صادق (ع) داریم که شیعیان ما از قبور برانگیخته می شوند در حالی که بدن آنها مستور و پوشیده هستند . بنابراین باید ولایت خود نسبت به اهل بیت (ع) را تقویت کنیم و جزو همین شیعیانی باشیم که مستور هستند .

#کتاب-راهنمای-سفر-اخرت-ناصر-کاوه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا